Europe_Direct_Logo
      youtube | |   svetaines_medis

youtube youtube

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > ES_PRIORITETAI_2020 > Neįvykdžius „Europa 2020“, ES grės pavojus
ES prioritetai 2020
euro_activ

2011-02-14
Neįvykdžius „Europa 2020“, ES grės pavojus

ES turi nedaug galimybių pagreitinti atsigavimą ir padėti pamatus ekonomikos augimui, kad galėtų konkuruoti pasaulyje. Jeigu jai tai nepavyks iki 2020 m., Europos Sąjungos ateitis gali kelti abejonių, taip teigė JAV kompanijos konferencijoje Briuselyje.
PAGRINDAS

Nauja ES tvaraus augimo ir naujų darbo vietų kūrimo strategija pasirodo per pačią stipriausią daugelio dešimtmečių ekonomikos krizę. Jos konkurencingumo plane pažanga ir ekologiškos ekonomikos augimas yra svarbiausi tikslai, bet jei norime, kad ši strategija pasiteisintų ten, kur nepasiteisino Lisabonos strategija, turėsime numatyti griežtesnę stebėseną (žr. EurActiv Nuorodų Dosjė).

2010 m. birželio mėn. ES vadovai priėmė strategiją „Europa 2020“. Strategijoje nustatyti tikslai, kuriuos valstybės narės turi įgyvendinti per ateinančius metus.

Europos Komisija pažadėjo įgyvendinti septynias pavyzdines iniciatyvas, įtrauktas į strategijos „Europa 2020“ planą. Tarp jų: „Judus jaunimas“, „Naujų įgūdžių ir darbo vietų kūrimo darbotvarkė” ir „Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi planas“.

DAUGIAU ŠIA TEMA

Naujienos: Lenkijoje Ž.M. Barozas (Barroso) prognozuoja strategijos „Europa 2020“ sėkmę.

Naujienos: Darbo rinkos plečiasi ir per krizę.


Analitikas Džonas Hopkinsas (John Hopkins), įgaliotas Amerikos prekybos rūmų ES, ir Danielis Hamiltonas (Daniel Hamilton), pristatydamas Džono universiteto Transatlantinių santykių centro parengtą pranešimą, sakė JAV verslininkams, kad ES yra pasaulinio lygio prekiautoja ir investuotoja, bet jos ateitis priklauso nuo sugebėjimo panaudoti plačius tinklus visuotinio augimo, žmogaus talento ir inovacijų skatinimui.

„Europa 2020“ – ne retorikos pratybos, tai galimybė“, – sakė D. Hamiltonas.

Nors euro zonoje krizė, Europa sveika, pažymima pranešime. ES vis dar yra didžiausias eksporto blokas ir pirmaujanti prekių tiekėja besivystančioms šalims. Ji didžiausia Brazilijos, Rusijos, Indijos ir Kinijos perkybos partnerė.

Kai dėl investicijų, tai ES yra didžiausia tiesioginių užsienio investicijų teikėja ir gavėja pasaulyje, investicijos ES viduje taip pat sparčiai didėja.

Valdžia žmonėms

„Bet Europos Achilo kulnas – jos žmonės“, – sakė D. Hamiltonas ir tai argumentavo ES visuomenės senėjimu, mažėjančia darbo jėga ir nesugebėjimu pritraukti kvalifikuotų užsieniečių.

„Kad sustabdytų gyventojų skaičiaus mažėjimą, Europa turi padvigubinti dabartinį imigrantų kiekį, patrigubinti jį, kad išlaikytų darbingo amžiaus gyventojų skaičių, ir padidinti jį penkis kartus, kad išlaikytų dabartinį dirbančiųjų ir pensininkų santykį“, teigė JAV analitikas.

Iššūkių mastas didžiulis. Europoje jau gyvena didžiausias skaičius migrantų pasaulyje, beveik 70 mln. iš 164 mln. pasaulyje, tai sudaro 42,6 %. Tačiau Europa traukia nekvalifikuotus darbininkus, perspėja D. Hamiltonas.

Aukštos kvalifikacijos darbuotojai iš užsienio sudaro tik 1,7 % visų ES darbuotojų, palyginti – Australijoje tokių yra 9,9 %, Kanadoje – 7,3 % ir 3,5 % Jungtinėse Valstijose. Į ES atvyksta 85 % nekvalifikuotų darbininkų iš  užsienio, o į JAV – tik 5 %.

Šailendra Gorpadas (Shailendra Ghorpade), milžinės „MetLife“ draudimo vykdomasis direktorius, komentuodamas pranešimą, sakė: „Šie duomenys turi priversti europiečius susimąstyti, iš tikrųjų tai yra įspėjimas Europai.“

„Europa privalo veikti skubiai“, – pridūrė Š. Gorpadas, griežtai kritikuodamas ES politikų politinės valios trūkumą vykdant būtinas reformas ir visišką bendrosios rinkos įgyvendinimą, čia vis dar yra kliūčių.

Miegantis milžinas

D. Hamiltonas dar kartą išdėstė Europos sėkmės receptą – užbaigti bendrosios rinkos kūrimą, pažadinti miegantį Europos milžiną – paslaugas, nutraukti ryšį tarp gerovės kūrimo ir išteklių naudojimo, skatinant energijos vartojimo efektyvumą ir energiją iš atsinaujinančių išteklių, skirti didžiules investicijas mokslo tyrimams ir plėtrai, panaudoti savo žmonių potencialą sukuriant visos Europos talentų strategiją.

Paskiausia, bet ne mažiau svarbu – ES turi suteikti prioritetą tam, kad taptų svarbiu G20 centru. D. Hamiltono žodžiais, reikia skatinti didelio augimo galimybes atsirandančiose rinkose ir vėl užsiimti apleistomis rinkomis Turkijoje, Afrikoje ir Lotynų Amerikoje.

„Juo labiau ES bus sujungta, tuo ji bus konkurencingesnė“,- sakė D. Hamiltonas ir pridūrė, kad ES lyderiai negali sau leisti sutelkti visą dėmesį tik į krizės euro zonoje valdymą. 

Išsiplėtusi Europa ir transatlantiniai ryšiai

Sakydamas „sujungta“ D. Hamiltonas kalbėjo apie išsiplėtusios Europos potenciją, kurią jis vadina kaimynine Kinija, regioną, kuris tęsiasi nuo Šiaurės Afrikos per Viduržemio jūrą, per Turkiją į Rytų Europą iki Rusijos.

D. Hamiltonas pažymėjo stebėtiną Turkijos 2010 m. pirmojo ketvirčio 11,4 % BVP augimą, kuris mažesnis tik už Kinijos. Tačiau nepaisant glaudžių Turkijos ryšių su ES, šalies prekyba pastebimai persikelia iš Europos į šalies kaimynes rytuose, ypač į Iraką ir Iraną.

„Pavargusi nuo plėtros, Europa, atrodo, bijo savo periferijos, bet neturėtų“, – sakė D. Hamiltonas ir pažymėjo, kad jei ES ekonomika išaugtų, ji vis tiek sukurtų turto, tolygaus Argentinos BVP.

„Transatlantiniams santykiams reikia gilesnės integracijos“, – pridūrė D. Hamiltonas ir pasisakė už muitų tarp ES ir JAV panaikinimo sutartį. „Esant tokiai sutarčiai vien tik gaminių prekyba paskatintų ES metinį BVP augimą iki 0,48 % ir 1,48 % JAV“, – teigė jis ir pridūrė, kad ES gerovė padidėtų 89 mlrd. dolerių, o JAV – 87 mlrd. dolerių, abiejų partnerių eksportas išaugtų iki 17-18 %.

Pagal pranešimą, suvienodinus pusę JAV ir  ES netarifinių barjerų ir reguliavimo skirtumų, ES BVP 2018 m. padidėtų 0,7 % , eksportas 2,1 %; JAV BVP padidėtų 0, 3 %,  eksportas 6,1 %.

JAV diplomatiniai šaltiniai sutiko, kad Europa per daug susirūpinusi euro zonos krize ir skiria nepakankamai dėmesio ilgalaikei, tikrai ES ir JAV partnerystei inovacijų srityje.

NUOMONĖS

Reaguodamas į pranešimą ES ekonomikos ir piniginių reikalų komisaras Olis Renas (Olli Rehn) sakė, kad Europos problemos gerai žinomos, bet „krizė sukėlė didžiulius pokyčius Europos ekonomikos politikoje“.

O. Renas pripažino, kad bus sustiprinti veiksmai siekiant pagerinti darbo jėgos įgūdžius ir panaikinti įgūdžių neatitikimus tarp pasiūlos ir paklausos. Aukštojo mokslo ir verslo bendradarbiavimas yra būtinybė.

 

Straipsnis publikuotas EurActiv.com tinklapyje 2011 m. vasario 9 d., tekstas anglų kalba http://www.euractiv.com/en/global-europe/eu-risk-europe-2020-fails-deliver-news-502022 .


NUORODOS

Europos Sąjunga

   Europos Komisija: Europos konkurencingumo didinimas. Olio Reno kalba

   Amerikos prekybos rūmai ES: Amerikos prekybos rūmai ES. „Europa 2020“. Konkurencinga ar nusiraminusi? – Pirmieji akcentai.

Ekspertų grupės ir akademinė visuomenė

   Transatlantinių ryšių centras. Džono Hopkinso universitetas: „Europa 2020“. Konkurencinga ar nusiraminusi?




EurActiv.com inf. Platinant, skelbiant, cituojant svetainėje publikuojamus EurActiv straipsnius nuoroda į www.EurActiv.lt būtina.