Europe_Direct_Logo
      youtube | |   svetaines_medis

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > SOCIALI_EUROPA > Nauja duomenų bazė „Board Ready Women“ griauna mitus ir kliūtis, trukdančias moterims kilti karjeros laiptais
Sociali Europa
2012-12-13
Nauja duomenų bazė „Board Ready Women“ griauna mitus ir kliūtis, trukdančias moterims kilti karjeros laiptais

Šiandien pagal Europos verslo mokyklų iniciatyvą sudarytas 8 000 valdyboms tinkamų moterų sąrašas „Global Board Ready Women“ perkeliamas į internetinę duomenų bazę. Visos į šį sąrašą įtrauktos moterys atitinka griežtus biržinių bendrovių nustatytus įmonių valdymo reikalavimus. Šios moterys yra aukštos kvalifikacijos ir jau šiandien yra pasiruošusios tapti valdybos narėmis.

Internete skelbiamas valdyboms tinkamų moterų sąrašas, kuriuo galės pasinaudoti korporacijos ir vadovų paieškos bendrovės, nuolat ilgėja. Jis akivaizdžiai rodo, kad yra daugiau nei pakankamai labai aukštos kvalifikacijos moterų, galinčių padėti Europos ir pasaulio bendrovėms žengti į XXI a., ir kad atėjo laikas sugriauti nematomas kliūtis, trukdančias moterims pakilti karjeros laiptais į direktorių valdybos nario pareigas.

„Kad Europos ekonomika atsitiestų, turime pasinaudoti visų mūsų visuomenės narių gebėjimais. Todėl Europos Komisija pateikė Europos teisės akto pasiūlymą, kuriuo siekiama gerinti lyčių pusiausvyrą bendrovių valdybose, – sakė Komisijos pirmininko pavaduotoja, už teisingumą atsakinga ES Komisijos narė V. Reding. – Dažnai girdžiu argumentą, kad trūksta tinkamą kvalifikaciją turinčių moterų, kurios galėtų dirbti valdyboje. Šiandien Europos verslo mokyklos ir jų partneriai iš viso pasaulio griauna ir šiuos mitus, ir moterims iškilti trukdančias nematomas kliūtis! Iš sąrašo matyti, kad tokių kvalifikuotų moterų yra net 8000. Bendrovės turėtų pasinaudoti šiuo neatrastu talentų rezervu.“

„Global Board Ready Women“ duomenų bazę ir forumą administruos per pasaulinį verslo portalą LinkedIn veikiantis klubas „The Financial Times Non-Executive Directors’ Club“. Visos moterys, kurių duomenys įtraukti į šią duomenų bazę, yra tinkamos kandidatės užimti pareigas biržinių bendrovių valdybose. Jos atitinka aiškiai apibrėžtus kriterijus, kuriuos per pastaruosius pusantrų metų parengė organizacijos narės, dalyvaujančios įgyvendinant Europos verslo mokyklų iniciatyvą „Women on Board“ (žr. toliau). 

Kiekviena paraiška dėl įtraukimo į šią duomenų bazę yra formaliai įvertinama ir apsvarstoma – į ją patenka tik nustatytus kriterijus atitinkančios moterys. Šioje iniciatyvoje dalyvaujančių verslo mokyklų absolventėms ir profesinių organizacijų narėms, kurios prisijungė prie šios iniciatyvos, taikomi tokie patys kriterijai.

Pažymėtina, kad visos į sąrašą įtrauktos moterys yra ne mažiau kaip penkerius metus ėjusios vienas ar daugiau iš toliau nurodytų pareigų:

  • biržinių/privačių korporacijų vadovo ir (arba) direktoriaus konsultanto,
  • vykdomojo direktoriaus, generalinio administracijos direktoriaus, vyriausiojo finansininko ar kitas vykdomąsias /direktoriaus lygmens pareigas einančio asmens biržinėje/privačioje korporacijoje,
  • didelių šeimos bendrovių atveju: valdybai priklausančio šeimos nario ir kontroliuojančio akcininko,
  • valstybinių agentūrų direktoriaus,
  • ne pelno organizacijų direktoriaus,
  • institucinių investuotojų grupės vyriausiojo specialisto,
  • specializuotų įmonių vyresniojo partnerio, dirbančio su savo klientais – valdybomis ir jų komitetais,
  • verslininko,
  • reikiamos patirties turinčio mokslininko.

Pagrindiniai faktai

2012 m. lapkričio mėn. Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl teisės akto, kuriuo siekiama gerinti lyčių pusiausvyrą bendrovių valdybose vadovaujantis nuopelnais ir kvalifikacijomis. Siūlomoje direktyvoje nustatomas tikslas, kad Europoje veikiančiose biržinėse bendrovėse iki 2020 m., o valstybinėse įmonėse iki 2018 m. mažiausiai 40 proc. nevykdomąsias pareigas einančių narių būtų nepakankamai atstovaujamos lyties atstovai.

Į pasiūlymą taip pat įtraukta papildoma priemonė – vadinamoji lanksčioji kvota: biržinės bendrovės įpareigojamos nustatyti individualius savireguliacijos tikslus, susijusius su vykdomųjų direktorių pasiskirstymu pagal lytis, kuriuos reikia pasiekti iki 2020 m. (valstybinių biržinių įmonių atveju – iki 2018 m.).

Kvalifikacija ir nuopelnai ir toliau bus pagrindiniai darbo valdybose kriterijai. Siūlomoje direktyvoje minimaliai suvienodinami įmonių valdymo reikalavimai – paskyrimo sprendimai turės būti grindžiami objektyviais kvalifikacijos kriterijais. Nustatytos apsaugos priemonės padės užtikrinti, kad nepakankamai atstovaujamos lyties atstovams nebus besąlygiškai ir automatiškai taikomas paaukštinimas. Pagal Europos Teisingumo Teismo praktiką dėl pozityviosios diskriminacijos, pirmenybė teikiama tokią pačią kvalifikaciją turintiems nepakankamai atstovaujamos lyties atstovams, nebent, atsižvelgus į visus atskiriems kandidatams taikomus kriterijus, objektyvaus vertinimo rezultatai būtų palankesni kitos lyties atstovui. Valstybės narės turės nustatyti tinkamas direktyvą pažeisiančioms bendrovėms taikytinas atgrasomąsias sankcijas.

ES kompetencija lyčių lygybės srityje įgyta 1957 m. (žr. SPEECH/12/702). 1984 ir 1996 m. buvo priimtos Tarybos rekomendacijos dėl proporcingo moterų ir vyrų dalyvavimo priimant sprendimus. Be to, Europos Parlamentas keliose rezoliucijose ragino ES lygmeniu nustatyti teisiškai privalomas kvotas.

2012 m. kovo mėn. Komisijos ataskaita parodė, kad visoje ES bendrovių valdybose šiuo metu dominuoja vienos lyties atstovai. Tarp valstybių narių yra didelių skirtumų, pavyzdžiui, Suomijoje ir Latvijoje didžiausiose bendrovėse moterys sudaro atitinkamai 27 proc. ir 26 proc. valdybos narių, o Maltoje ir Kipre – vos 3 proc. ir 4 proc. Pažanga matoma tik tose šalyse, kurios priėmė teisiškai privalomus įstatymus dėl bendrovių valdybų. Vien Prancūzijoje, kurioje teisinė kvota nustatyta 2011 m. sausį, nuo 2010 m. spalio iki 2012 m. sausio įvyko daugiau negu 40 proc. visos ES pokyčių.


Išsamesnė informacija

Pirmininko pavaduotojos Viviane Reding vaizdo žinutė (pritaikyta parsisiųsti):

http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I075488

Spaudai skirtas rinkinys „Moterys valdybose“:

http://ec.europa.eu/justice/newsroom/gender-equality/news/121114_en.htm

Lyčių lygybei skirta „Eurobarometro“ apklausa:

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_376_en.pdf

Duomenų suvestinės dėl lyčių lygybės:

Lyčių lygybė Europos Komisijoje

http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/files/womenonboards/factsheet-general-4_en.pdf

Lyčių lygybė valstybėse narėse

http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/files/womenonboards/factsheet-general-2_en.pdf

Europos iniciatyvos teisinis pagrindas

http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/files/womenonboards/factsheet-general-3_en.pdf

Teisės aktų dėl lyčių lygybės ekonominis pagrindimas

http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/files/womenonboards/factsheet-general-1_en.pdf

Už teisingumą atsakingos Europos Komisijos narės ir pirmininko pavaduotojos Viviane Reding interneto svetainė

http://ec.europa.eu/reding

Europos Komisijos duomenų apie moteris ir vyrus, dalyvaujančius priimant sprendimus, bazė

http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/gender-decision-making/database/index_en.htm


Europos Komisijos inf.


EurActiv.lt leidėjas: Europos informacijos centrai visoje Lietuvoje



Lietuvos pirmininkavimas

Vystomasis bendradarbiavimas – nuo paramos iki partnerystės

Cyprus Presidency of the Council of the EU

Danija_pirm



Jūsų teisės - Jūsų ateitis

Jūsų Europa

„Europrotų“ turnyras Lietuvoje

Europos Savanorystės maratonas

Europos savanorystės maratonas 2011: nugalėtojai

zinau-viska




EuroBlogas

Europos komisijos atstovybė Lietuvoje

es_isidarbinimas

YE

Integracija

ed_phone