Europe_Direct_Logo
      youtube | |   svetaines_medis

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > NUOMONES_IR_KOMENTARAI > Peter Mandelson
Nuomonės ir komentarai
euro_activ

none_photo

2012-08-14
Peter Mandelson

ES prekybos komisaras: “Čekijos ir Jungtinės Karalystės euroskeptikių sąjunga aklagatvyje”
DAUGIAU ŠIA TEMA

Naujienos: JK vadovas Kameronas mėgina teisinti balsavimą dėl ES;

Naujienos: Kameronas inicijuoja liberalią plėtros darbotvarkę;

Naujienos: JK Europos „auditas“: sąžiningi debatai ir euroskeptikų pergalę lemiantis „žingsnis“?

Naujienos: Kameronas pateko į „ugnį „dėl „vaiduokliško veto“;

Naujienos: Merkel remia ES finansinį mokestį Jungtinės Karalystės veto grėsmės metu;

Naujienos: Euroskeptikai pripažįsta, kad narystė ES „atitinka Jungtinės Karalystės interesus“;

Naujienos: Finansų ministrai pritaria banko taisyklėms, o JK išsikovoja nuolaidų.


Britanijai kyla pavojus, kad ją užmirš partneriai Europoje, kol jos vyriausybė siekia sutaikyti pagrindinės valdančiosios partijos euroskeptiškąją ir „antieuropinę“ puses, teigia ES prekybos komisaras Peteris Mandelsonas (Peter Mandelson).

Baronas ir Britanijos leiboristų partijos politikas Peteris Mandelsonas ėjo įvairias pareigas buvusio premjero Tonio Bleiro (Tony Blair)ir dabartinio premjero Gordono Brauno (Gordon Brown) kabinetuose. Jis taip pat buvo Europos prekybos komisaras 2004–2008 m. Šiuo metu Mandelsonas yra Londone įsikūrusios strateginio konsultavimo firmos „Global Counsel“ prezidentas. Prahoje jis kalbėjosi su Janu Vitaseku (Jan Vitasek) iš EurActiv.cz.

Paskutiniame ES viršūnių susitikime naujų euro zonos krizės sprendimų paieškos reikalai pajudėjo iš mirties taško. Ar manote, kad birželio mėn. patvirtintos priemonės (daugiau lankstumo ESM – Europos stabilumo mechanizmui – kuriant bankų sąjungos pagrindus) yra potencialus posūkio taškas euro zonos krizėje?

Manau, kad tai buvo svarbus raidos momentas. Atrodo, kad buvo numatyti principai, tam tikra prasme buvo peržengtas rubikonas, tačiau matome, kad buvo numatyta išlygų, kurių reikalavo Vokietija. Todėl dabar tiesioginio poveikio šiuo klausimu nematome.

Manau, kad aš gana gerai suprantu Vokietijos siekį geriau užtikrinti bankų priežiūrą, kai Europos ištekliai naudojami gelbėti Ispanijos bankus. Tik norėčiau pasakyti, kad būtina kuo skubiau užtikrinti veiksmingą bankų priežiūrą, nes jei prarasime galimybę pagelbėti Ispanijos bankams, nukentės ne vien Ispanijos bankai, bet ir Ispanija kaip valstybė. Todėl turime į viską žiūrėti labai įdėmiai.

Ką dar, jūsų nuomone, būtina daryti? Prieš paskutinį ES viršūnių susitikimą jūs pateikėte keletą komentarų, kaip stiprinti ECB vaidmenį ir suteikti jam daugiau lankstumo kaip paskutinės priemonės šaltiniui …

Kaip euro zonos gelbėjimo dalį ir to, ką aš norėčiau matyti kaip euro zonos antrąjį orientyrą, – manyčiau, būtina plėsti ECB vaidmenį. Tačiau kartu aš suprantu, kad kalbant apie bendrumo principą,  jei jis turi būti taikomas euro zonos bankams ar šalims, Vokietija yra teisi reikalaudama kurti naujas politines sistemas ir valdymo priemones. Kitu atveju Vokietija pasidaro pažeidžiama begalinių išlaidų ir tenkančios atsakomybės už euro zoną ir negali vykdyti esamos padėties veiksmingos kontrolės.

Politiškai tai yra neįmanoma. Privalome būti realistai: jei norime šnekėti apie euro zonos veiklos ir bendrumo principo pokyčius bankininkystės sistemoje ir valstybėse, turime numatyti skirtingas taisykles, skirtingus tokių taisyklių įgyvendinimo metodus ir pasekmes, jei žmonės juos ignoruotų. Tai lyg dvi vienos monetos pusės. Ir jos turi judėti į priekį drauge.

Turime bendrąją valiutą su vienodomis palūkanų normomis ir iš esmės skirtingu konkurencingumu bei sukeltą stiprų disbalansą euro zonos ekonomikoje. Ar neturėtume sušvelninti Vokietijos pinigų politikos, kad pašalintume šiuos pusiausvyros trūkumus?

Esama įvairių požiūrių, kaip tai reikėtų vertinti. Aš noriu pasakyti, kad kaip Vokietija turi teisę laikytis savo požiūrio, taip kiekvienas turi teisę tikėtis, jog Vokietija judės sparčiau ir  pragmatiškiau, kad įveiktų šią krizę.

Kalbame apie bankų sąjungą. Šiuo metu vyksta diskusijos, ar Jungtinės Karalystės dabartinės vyriausybės sprendimas nebūti jos dalimi neišstumia JK į ES užribį. Ką jūs apie tai manote?

Jungtinės Karalystės vyriausybė daro du dalykus. Ji veikia skatinama trumpalaikio intereso, o ne ilgalaikės perspektyvos; antra, ji reaguoja į politinį spaudimą, daromą Konservatorių partijos viduje, o ne į nacionalinius interesus.

Apgailestauju, kad esu toks tiesmukas, tačiau padėtis yra būtent tokia. Ir daugelis Britanijoje, ypač finansiniame sektoriuje, bankuose, Londone turėtų laikytis kitokio, ilgalaikio požiūrio į Britanijos interesus. Tikiuosi, kad Britanijos vyriausybė atsižvelgs į šiuos alternatyvius požiūrius ir nustos paisyti to, kas šiandien yra gerai Konservatorių partijai. Ji privalo galvoti apie tai, kas bus gerai visai šaliai rytoj.

Viename iš savo paskutinių pasisakymų jūs teigėte, kad Didžiojoje Britanijoje esama dviejų požiūrių į ES:euroskeptiškasis ir tas, kuris leistų laikyti Europos Sąjungą ištiestos rankos atstumu, o jums labiau patiktų kitoks požiūris. Koks jis turėtų būti?

Egzistuoja skirtingi euroskepticizmo bei totalaus nusiteikimo prieš Europą laipsniai. Tarp kitko, jūs gerai apie tai žinote Čekijos Respublikoje. Tai labai panašu į Konservatorių partijos dešinįjį sparną, o kai kurie žmonės Britanijoje paprasčiausiai nusiteikę prieš Europą bet kokiu požiūriu. Ir pas jus, Čekijos Respublikoje, yra asmenų, kurie laikosi panašaus požiūrio.

Jei jums tektų eiti Britanijos premjero pareigas, nelinkėčiau pakliūti į diskusijų spąstus tarp euroskeptikų ir Europos priešininkų. Idealiu atveju, manyčiau, premjeras turėtų laikytis pragmatiško požiūrio ir siekti, kad Britanija atliktų visapusišką ir veiksmingą vaidmenį Europos Sąjungos reikaluose. Tačiau visą laiką jį kažkas sulaiko, o tai pažeidžia Britanijos nacionalinius interesus.

Ir jei Britanija toliau laikysis šios prieštaringos krypties, iš pradžių partneriai Europoje mus pradės ignoruoti, paskui nusigręš nuo mūsų, o galų gale mus visai pamirš.

Turime daugybę vizijų apie Europą, kokios jos norėtume, sprendimų, norimų, kad jie būtų priimti ir atitiktų mūsų interesus, tačiau mes turime vis mažiau ir mažiau atramos taškų Europoje, vis mažiau ir mažiau autoriteto Europoje, kad būtų išklausytas mūsų požiūris ir priimti mums palankūs sprendimai. Tai blogas būdas bendrauti su Europa, Čekijos Respublikoje jūs tai puikiai žinote.

Kaip vertinate jūs šias konservatyvias Jungtinės Karalystės ir Čekijos sąsajas?

Tai sąsaja, kuri niekur neveda. Ji naudingesnė Čekijos interesams nei Britanijai. Tai prietarų pasekmė, ir ji savo interesus kelia aukščiau už valstybės interesus.

Neseniai pareiškėte, kad reikėtų surengti referendumą dėl Jungtinės Karalystės santykių su ES. Kodėl?

To neatmetu ir dabar. Jei euro zona sugebės persitvarkyti ir pamatysime, kad Europos branduolys tapo vieningesnis ir sukūrė stipresnę „federalinę“ pinigų ir fiskalinės politikos kontrolę, tuomet, aš manau, Britanijai teks peržiūrėti savo ryšius su šiuo vidiniu branduoliu, kitu atveju ji liks ES išorėje ir padėtyje, kurioje mūsų nacionaliniai interesai gali būti labai stipriai pažeidžiami.

Tačiau jei mes ketinsime užmegzti naujo pobūdžio saitus, Britanijos žmonės turės tam pritarti, ne vien tik politinės partijos. Bet mes kalbame apie naujo institucinio modelio sukūrimą ir apie Britanijos ryšius su tokiu modeliu per ateinančius penkerius ar dešimt metų, o ne apie artimiausius penkis ar dešimt mėnesių.

Štai toks yra skirtumas tarp manęs ir tų Konservatorių partijos narių, kurie nori referendumo nedelsiant. Jie ketina jį surengti, nes nori pasinaudoti krize ir atskirti Britaniją nuo Europos. Mano siekiai yra priešingi. Aš noriu pasinaudoti galimybe, kai euro zona persitvarkys taip, kad Britanija galės spręsti, ar taps jos dalimi, o ne kad visai paliktų Europos Sąjungą.

Tačiau žinant Britanijos visuomenės požiūrį į ES ir jūsų nusistatymus, ar referendumas jūsų nebaugina?

Tačiau jūs nežinote, koks bus britų požiūris po penkerių ar dešimties metų. Aš žinau, ką jie mano dabar.

Prieš porą mėnesių Oksforde jūs pasakėte kalbą apie institucines permainas, kurias reikėtų įgyvendinti ES. Jūs iškėlėte mintį, kad reikėtų sujungti Europos Komisiją ir Europos Sąjungos Tarybą bei pakeisti Europos Parlamento vaidmenį. Ar negalėtumėte plačiau papasakoti apie tai?

Manau, kad viena iš Europos Sąjungos problemų yra politinio pagrįstumo klausimas. Ir jame esama dviejų aspektų. Vienas iš jų – tai sprendimų priėmimo veiksmingumas, o antrasis – tai Europos Sąjungos bei šalių narių požiūrių ir interesų valdymo bendrumas arba konvergencija. Nemanau, kad sistema, kurią turime šiuo metu, yra tobula. Manau, kad 27Europos Komisijos narių posėdžiai kiekvieną savaitę nėra nei gyvybingi, nei praktiški. Todėl norėčiau matyti mažesnio vykdomųjų asmenų skaičiaus posėdžius.

Kalbate apie kai kurių komisarų portfelių apkarpymą?

Žinoma, tačiau aš sutinku, kad kiekviena šalis narė turi prižiūrėti, ką veikia vykdomieji pareigūnai. Taigi jei mums pavyktų rasti tokį tinkamą modelį, norėčiau jį patyrinėti, taip pat Europos centrinio banko modelį, kuriame būtų vykdomoji taryba ir priežiūros valdyba iš visų 17šalių  narių. Aš manau, kad tai būtų įdomus modelis.

Ar turėjote galimybę aptarti šias idėjas su politikais?

Kartas nuo karto teko, bet viskas nėra taip paprasta. Jeigu būtų sidabrinė kulka, kuria galėtumėte pasinaudoti,  sidabrinė kulka, kuri pertvarkytų euro zoną, sidabrinė kulka, kuri pertvarkytų Europos Sąjungos valdžią, mes ją jau būtume galėję panaudoti anksčiau. Deja, jos nėra. Yra nuolaidos, yra pasekmės ir yra labai sudėtingas Rubiko kubas. Ir todėl nėra lengva greitai rasti alternatyvą.

 

Straipsnis publikuotas EurActiv.com tinklapyje, tekstas anglų kalba http://www.euractiv.com/uk-europe/peter-mandelson-euro-sceptic-cze-interview-514165


NUORODOS

Straipsniai spaudoje

EurActiv Czech Republic: www.euractiv.cz 




EurActiv.com inf. Platinant, skelbiant, cituojant svetainėje publikuojamus EurActiv straipsnius nuoroda į www.EurActiv.lt būtina.


EurActiv.lt leidėjas: Europos informacijos centrai visoje Lietuvoje



Lietuvos pirmininkavimas

FOTOGRAFUOK MODERNIĄ, KURIANČIĄ IR JAUKIĄ LIETUVĄ!

Cyprus Presidency of the Council of the EU

Danija_pirm



Jūsų teisės - Jūsų ateitis

Jūsų Europa

„Europrotų“ turnyras Lietuvoje

Europos Savanorystės maratonas

Europos savanorystės maratonas 2011: nugalėtojai

zinau-viska




EuroBlogas

Europos komisijos atstovybė Lietuvoje

es_isidarbinimas

YE

Integracija

ed_phone