Europe_Direct_Logo
      youtube | |   svetaines_medis

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > SOCIALI_EUROPA > Atostogos! Naudingi patarimai, kad vasara būtų be rūpesčių
Sociali Europa


2012-07-11
Atostogos! Naudingi patarimai, kad vasara būtų be rūpesčių

Prasideda atostogų metas. Milijonai europiečių leisis į keliones po Europos Sąjungą ar už jos ribų. Kiekvienas keliaujantis europietis turėtų įsidėmėti nemažai dalykų. Pateikdami patarimų pačiais įvairiausiais – sveikatos draudimo, konfliktų su kelionių organizatoriumi sprendimo ar keliavimo su naminiais gyvūnėliais – klausimais, norime parodyti, kaip ES gali padėti ES keliautojams.

Ką daryti, jei prireikia skubios medicininės pagalbos?

Planuojate kelionę po ES šalis, Islandiją, Lichtenšteiną, Norvegiją arba Šveicariją? Jei taip, nepamirškite Europos sveikatos draudimo kortelės. Kortelė padės sutaupyti laiko, pinigų ir išvengti rūpesčių, jei užsienyje susirgsite ar susižeisite. Kortelę nemokamai išduoda nacionalinės sveikatos draudimo institucijos. Kortelės turėtojas gali naudotis skubiomis sveikatos priežiūros paslaugomis tokiomis pat sąlygomis ir kainomis (kai kuriose šalyse nemokamai), kaip ir toje šalyje apdrausti asmenys.

Daugiau informacijos:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559

Praktinės informacijos apie tai, kaip naudotis kortele 27 ES šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje, pateikiama išmaniojo telefono programėlėje. Joje pateikiama bendroji informacija apie kortelę, skubios pagalbos telefonų numeriai, nurodomos kompensuojamos paslaugos ir jų kainos, ir kur reikėtų kreiptis dėl išlaidų atlyginimo ar praradus kortelę. Programėlė veikia 24 kalbomis.

Parsisiųskite išmaniojo telefono programėlę „Europos sveikatos draudimo kortelė“:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559

 

Kur kreiptis įvykus nelaimei?

Europos bendrasis pagalbos telefono numeris – 112. Juo galima nemokamai skambinti visoje ES tiek laidiniu, tiek mobiliuoju telefonu. Skambinantis asmuo sujungiamas su atitinkama tarnyba – vietos policija, gaisrine ar greitąja pagalba. Ši paslauga teikiama visą parą. Šis telefono numeris veikia visose ES valstybėse narėse drauge su nacionaliniais pagalbos telefono numeriais (pavyzdžiui, 999 ar 110). Danijoje, Maltoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Rumunijoje, Suomijoje ir Švedijoje nuspręsta, kad 112 bus vienintelis arba pagrindinis šalies pagalbos telefono numeris. Tokiu telefono numeriu galima skambinti ir kai kuriose ES nepriklausančiose šalyse, pavyzdžiui, Kroatijoje, Juodkalnijoje ir Turkijoje.

Daugiau informacijos:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/index_en.htm

 

Keliauju į kitas pasaulio šalis, kur nėra mano šalies ambasados ar konsulato. Kur kreiptis, jei prireiktų pagalbos?

Bet kurios ES valstybės narės pilietis yra ir ES pilietis, turintis teisę į konsulinę pagalbą ES nepriklausančiose šalyse, net jei jūsų šalies atstovybės ten nėra. Jei, pavyzdžiui, jus suėmė, patyrėte sunkią avariją ar pametėte svarbius dokumentus, galite kreiptis į bet kurios ES valstybės narės konsulatą ar ambasadą.

Be to, turite teisę į pagalbą įvykus krizei – ES valstybės narės privalo padėti evakuotis visų ES šalių piliečiams taip pat kaip savo piliečiams.

Informacijos apie atstovavimą atitinkamoms šalims valstybėse, į kurias ketinate keliauti, pateikiama Europos Komisijos konsulinės apsaugos interneto svetainėje: http://ec.europa.eu/consularprotection

 

Kur kreiptis, jei dingo vaikas?

Europos Sąjunga yra įsteigusi bendrą pagalbos telefono numerį – 116 000, kuriuo galima pranešti apie dingusį vaiką bet kurioje iš 27 ES valstybių narių. Šiuo numeriu skambinti gali tiek tėvai, kurių vaikas dingo, tiek paklydę ar pabėgę vaikai, tiek žmonės, turintys informacijos apie dingusį vaiką. Skambinantis asmuo bus sujungtas su patyrusiais specialistais, kurie yra pasirengę suteikti paramą ir praktinę – psichologinę, teisinę ar administracinę – pagalbą.

Daugiau informacijos:
http://www.hotline116000.eu/

 

Atostogaudamas patyriau su oro transporto ar automobilių nuomos bendrove ar kelionių organizatoriumi susijusių problemų. Kas gali man padėti?

Jei atšaukiamas ar atidedamas skrydis ar traukinio reisas…

Jei problemos susijusios su reguliariaisiais ar užsakomaisiais skrydžiais (pavyzdžiui, skrydis atšauktas ar atidėtas), galite pasinaudoti ES keleivių teisių reglamento suteiktomis teisėmis.

Daugiau informacijos apie ES oro transporto keleivių teises: 
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/03-air.html

Jei problemos susijusios su traukinių reisų atidėjimu ar atšaukimu, galite pasinaudoti ES keleivių teisių reglamento suteiktomis teisėmis. Jeigu keliaujate traukiniu tarptautiniais reisais, galite vadovautis bendromis ES taisyklėmis.

Daugiau informacijos apie ES geležinkelių transporto keleivių teises:  
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/13-rail.html


Jei kyla problemų dėl kelionių autobusais ar laivais…

Jau priimti nauji ES teisės aktai, kuriais reglamentuojamos autobusų ir laivų keleivių teisės. Jie įsigalios atitinkamai 2012 m. gruodžio mėn. ir 2013 m. kovo mėn. Taigi kitą vasarą keliaudami autobusais ar laivais jau galėsite naudotis tokiomis pačiomis keleivių teisėmis, kaip ir oro bei geležinkelių transporto keleiviai.

Jei prireiks pagalbos, galite kreiptis į nacionalinę vartotojų organizaciją. Kontaktiniai duomenys pateikiami adresu:http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_networks_en.htm#national

 

Kokios nuostatos taikomos neįgaliems keliautojams?

ES keleivių teisių teisės aktais užtikrinamas oro ar geležinkelių transportu keliaujančių neįgalių ir riboto mobilumo asmenų nediskriminavimas ir tokios pačios galimybės, kaip ir kitų piliečių.

Daugiau informacijos:
oro transportas: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/03-air.html 
geležinkelių transportas: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/13-rail.html

Jeigu išspręsti ginčo su kitoje ES šalyje įsikūrusia bendrove nepavyksta, galima kreiptis į savo šalies Europos vartotojų centrą.

Visoje ES veikiantį Europos vartotojų centrų tinklą (ECC-Net) bendromis jėgomis administruoja Europos Komisija ir valstybės narės. Jį sudaro 29 centrai – po vieną visose 27 ES valstybėse narėse, Islandijoje ir Norvegijoje. Tinklai teikia teisinę ir praktinę pagalbą, tarpininkauja sprendžiant problemas su kitos Europos šalies bendrovėmis, siūlo galimus sprendimus.

Daugiau informacijos apie ECC-Net, įskaitant kontaktinius duomenis: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_en.htm

Parsisiųskite išmaniojo telefono programėlę ir sužinokite visas savo teises.

Jeigu turite išmanųjį telefoną, galite parsisiųsti naująją vartotojų teisių programėlę – taip informaciją visada turėsite po ranka.

Parsisiųskite išmaniojo telefono programėlę „Keleivių teisės“:
http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/en/mobile.html


Įsigijau kelionių paketą, tačiau organizatorius bankrutavo. Ar galiu atgauti savo pinigus?

Kelionių paketų direktyva, kuria ginamos Europos vartotojų teisės, reglamentuojami kelionių paslaugų paketai, kuriuos sudaro bent du iš šių dalykų: 1) transporto paslaugos, 2) apgyvendinimo paslaugos, 3) kitos turizmo paslaugos (pavyzdžiui, į kelionės kainą įskaičiuotos ekskursijos).

Direktyva užtikrinama apsauga, susijusi su brošiūroje pateikta informacija, teise atsisakyti kelionės ir nemokėti baudų, atsakomybe už paslaugas (pavyzdžiui, nekokybiškas viešbučių paslaugas) ir kelionių organizatoriaus ar oro transporto bendrovės bankrotu.

 

Atostogos buvo tokios puikios, kad ketinu įsigyti pakaitinio naudojimosi teisę tame pačiame kurorte. Kokios taisyklės taikomos šiuo metu?

Vadovaujantis naujomis visoje ES galiojančiomis taisyklėmis (IP/12/528), pakaitinio naudojimosi paslaugos pardavėjai privalo dar iki sutarties pasirašymo pirkėjams pateikti išsamią informaciją. Be kita ko, jie privalo informuoti pirkėjus apie kainą, pateikti produkto aprašą ir tikslų pakaitinio naudojimosi paslaugos, kurią vartotojas gaus pagal sutartį, teikimo laikotarpį ir trukmę. Jei vartotojas pageidauja, ši informacija turėtų būti pateikiama jo gimtąja kalba.

Taisyklėmis taip pat užtikrinama vartotojų teisė atsisakyti sutarties per 14 kalendorinių dienų apsigalvojimo laikotarpį ir šiuo laikotarpiu pardavėjai neturi teisės reikalauti jokio išankstinio mokėjimo ar užstato. Prieš sudarant sutartį pardavėjas privalo aiškiai atkreipti vartotojo dėmesį į jo teisę atsisakyti sutarties, atsisakymo laikotarpio trukmę ir išankstinio mokėjimo draudimą atsisakymo laikotarpiu.

 

Ką daryti, kad lupikiškos telefono sąskaitos nesužlugdytų atostogų biudžeto? Kaip jas sumažinti?

2012 m. liepos 1 d. įsigaliojo naujos tarptinklinio ryšio taisyklės. Pati didžiausia naujiena – nustatyta mobiliojo interneto tarptinklinio ryšio kainos riba. Tokiu tarptinkliniu ryšiu naudojasi išmaniųjų telefonų turėtojai. Vis dėlto duomenų parsisiuntimo pasiūlymus vartotojai turėtų rinktis atidžiai. Pavyzdžiui, 2–3 EUR per dieną už neribotą duomenų perdavimą tarptinkliniu ryšiu gali atrodyti puikus pasiūlymas, tačiau vartotojui teks mokėti už duomenis, nepriklausomai nuo to, ar juos siųsis, ar ne. Taigi kainų riba bus puiki apsauga tiems, kurie parsisiunčia nedaug duomenų. Be to, sumažėjo ir skambučių bei žinučių kainos. Dabar jos mažesnės nei skambučiai šalies viduje. Pagal naująsias taisykles vartotojui teks mokėti:

  • 29 centus (+PVM) už pokalbio minutę, kai skambina pats,
  • 8 centus (+PVM) už pokalbio minutę, kai atsiliepia į skambutį,
  • 9 centus (+PVM) už SMS siuntimą,
  • 70 centų (+PVM) už megabaitą (MB) atsisiunčiamų duomenų arba naršymą internete užsienyje (mokestis skaičiuojamas kilobaito tikslumu).

Daugiau informacijos apie tarptinklinio ryšio paslaugą, paslaugos teikėjus ir tarifus pateikiama adresu:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/consumer/operators/index_en.htm

 

Ką turiu žinoti, jei keliaudamas į kitą ES šalį noriu drauge pasiimti savo katę, šunį ar šešką?

Jei ES pilietis keliauja po ES šalis… Po ES šalis galite keliauti su savo gyvūnėliu – tereikia prisiminti kelis dalykus. Keliaujant su šuniu į kitą ES šalį, gyvūno augintinio pase turi būti galiojantis įrašas apie skiepus nuo pasiutligės. Tačiau jeigu vykstate į Airiją, Suomiją, Maltą ar Jungtinę Karalystę, turės būti ištirta, ar gyvūnas neužsikrėtęs parazitais. Tokios taisyklės taikomos tik šunims, katėms ir šeškams. Jei ketinate į kelionę pasiimti šunų ir kačių jauniklius ar kitus gyvūnus, patartina kreiptis į tos ES šalies, į kurią vykstate, kompetentingą instituciją ir sužinoti, kokie reikalavimai taikomi į šalį įvežamiems augintiniams.

Daugiau informacijos:
http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nat_rules_dogscatferret_en.htm

 

Jei ES pilietis keliauja į trečiąsias šalis…

Tiek keliaujant po ES šalis, tiek grįžtant iš ES nepriklausančių šalių būtina turėti gyvūno augintinio pasą. Priklausomai nuo atostogų šalies, gali būti reikalaujama ne tik paskiepyti gyvūnėlį nuo pasiutligės, bet ir likus trims mėnesiams iki atvykimo į ES atlikti tam tikrus tyrimus.

Andoros, Islandijos, Kroatijos, Lichtenšteino, Monako, Norvegijos, San Marino, Šveicarijos ir Vatikano gyventojai gali keliauti po ES šalis drauge su savo gyvūnais, jei šie turi gyvūno augintinio pasą.

Daugiau informacijos: 
http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm

 

Kokią žuvį valgyti, kad nekenkčiau gamtai?

Europos Komisija pasiūlė nuodugniai persvarstyti ES bendrą žuvininkystės politiką, kad žvejyba būtų tausesnė ir kad būtų užtikrinta ES žuvininkystės pramonės ateitis, saugoma jūrų aplinka, o ateities kartos turėtų pakankamai žuvų. Pasiūlymus šiuo metu aptaria Europos Parlamentas ir Taryba. Kol politikai diskutuoja, rinkdamasis tausiai sužvejotą žuvį prie tvarios žuvininkystės gali prisidėti kiekvienas vartotojas. 

Rinkdamasis žuvį gerai pagalvokite. Du trečdaliai žuvų išteklių (iš jų 80 proc. Viduržemio jūros ir pusė Atlanto vandenyno išteklių) yra pereikvoti. Kokią žuvį pirkti sprendžia vartotojas. Jo pasirinkimas gali daug pakeisti.

Ką galite padaryti? Paklauskite žuvų pardavėjo ar restorano padavėjo apie siūlomą žuvį arba patys panagrinėkite jūros produktų vadovą. Tokius vadovus, kuriuose rekomenduojama, kokius žuvies produktus pirkti, kad nebūtų pakenkta žuvų ištekliams, rengia ne viena įvairių ES šalių organizacija.

Ar visada perkate tos pačios rūšies žuvis? Didelė tam tikros rūšies žuvies ir jos produktų paklausa gali būti išteklių pereikvojimo priežastis. Mažiau žinomų rūšių žuvų ištekliai yra kur kas gausesni. Galbūt atėjo laikas atsisakyti įprastinio meniu? Juk atostogos – puikus metas išbandyti ką nors naujo!

Daugiau informacijos rasite svetainėje "pasirinktisauzuvi".


Ar grįždamas iš užsienio galiu parsivežti mėsos gaminių ar sūrio?

Įvežti mėsos ar pieno produktų iš daugumos ES nepriklausančių šalių yra draudžiama, nesvarbu, ar jie vežami sau, ar dovanų.

Išimtis daroma tik kai kurioms kaimyninėms šalims. Pavyzdžiui, iš Kroatijos, Farerų salų, Grenlandijos ar Islandijos galima parsivežti iki 10 kg tam tikrų gyvūninių produktų. Yra ir kelios kitos išimtys: tai, pavyzdžiui, pieno milteliai kūdikiams, kūdikių maistas ir specialus medicininėms reikmėms skirtas maistas ar specialus gyvūnų augintinių maistas. Šie produktai turi būti sandariose pakuotėse, nesverti daugiau nei 2 kg arba būti laikomi šaldytuve prieš atidarant.

Be to, galite parsivežti iki 20 kg žuvų ir tam tikrų rūšių vėžiagyvių. Iš Farerų salų ir Islandijos parsigabenamų žuvų svoris neribojamas. Kitiems gyvūniniams produktams, pavyzdžiui, medui, taip pat taikomas 2 kg svorio ribojimo reikalavimas.

Tokios taisyklės netaikomos vežant gyvūninės kilmės produktus ES viduje arba jei grįžtama iš Andoros, Lichtenšteino, Norvegijos, San Marino arba Šveicarijos.

Trečiosiose šalyse kilus infekcinės gyvūnų ligos protrūkiui gali būti nustatyta papildomų apribojimų.

Jei kyla klausimų, rekomenduojama kreiptis į veterinarijos tarnybą įvežimo į ES punkte (oro ar jūrų uoste, pasienio poste ir pan).

Svarbu nepamiršti, kad šios taisyklės nustatytos siekiant apsaugoti ES piliečių sveikatą ir užkirsti kelią rimtoms gyvūnų ligoms.

 

Daugiau su kelionėmis susijusios informacijos:

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_lt.htm

Dažniausiai užduodami klausimai ir atsakymai:
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/faq/index_lt.htm

Jeigu norite užduoti klausimą, galite tai padaryti čia:

http://europa.eu/youreurope/citizens/help/index_lt.htm


Europos Komisijos inf.


EurActiv.lt leidėjas: Europos informacijos centrai visoje Lietuvoje



Lietuvos pirmininkavimas

Vystomasis bendradarbiavimas – nuo paramos iki partnerystės

Cyprus Presidency of the Council of the EU

Danija_pirm



Jūsų teisės - Jūsų ateitis

Jūsų Europa

„Europrotų“ turnyras Lietuvoje

Europos Savanorystės maratonas

Europos savanorystės maratonas 2011: nugalėtojai

zinau-viska




EuroBlogas

Europos komisijos atstovybė Lietuvoje

es_isidarbinimas

YE

Integracija

ed_phone