Europe_Direct_Logo
      youtube | |   svetaines_medis

youtube youtube

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > INFORMACINE_VISUOMENE > ES įtvirtinta sulaikomų asmenų teisė į informaciją
Informacinė visuomenė
2012-06-07
ES įtvirtinta sulaikomų asmenų teisė į informaciją

„Jūs turite teisę… į pranešimą apie teises“. ES teisės aktų sąvade – Oficialiajame leidinyje – paskelbtas naujas teisės aktas, kuriuo užtikrinama kaltinamųjų teisė į informaciją baudžiamajame procese.

Direktyvos dėl teisės į informaciją baudžiamajame procese pasiūlymą Europos Komisija pateikė 2010 m. liepos mėn., 2011 m. gruodžio 13 d. dėl jo balsavo Europos Parlamentas (žr. IP/11/1534), o 2012 m. balandžio 27 d. sutarė valstybių narių teisingumo ministrai (žr. IP/12/430). Šiuo teisės aktu užtikrinama, kad bet kurioje ES šalyje sulaikytiems asmenims arba asmenims, dėl kurių išduotas Europos arešto orderis, būtų įteikiamas pranešimas apie teises, kuriame nurodytos pagrindinės jų teisės baudžiamajame procese. Per dvejus metus ES valstybės narės turi perkelti naująsias taisykles į savo nacionalinės teisės sistemas. Šiuo metu pranešimas apie teises įteikiamas tik maždaug trečdalyje valstybių narių (Austrijoje, Čekijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje (Anglijoje ir Velse), Latvijoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Slovakijoje, Švedijoje ir Vokietijoje).

„Įtvirtintas dar vienas iš Europos teisingumo erdvės ramsčių. Naujasis teisės aktas dėl teisės į informaciją padės užtikrinti teisingą bylos nagrinėjimą visiems asmenims Europos Sąjungoje. Jis taip pat padės užtikrinti, kad kiekvienam įtariamajam arba asmeniui, kaltinamam nusikalstama veika, būtų aiškiai ir nedelsiant pranešama apie jo teises, – sakė už teisingumą atsakinga Komisijos narė ir pirmininko pavaduotoja Viviane Reding. – Tai bus itin naudinga turistams ir kitiems ES keliaujantiems asmenims, kuriems gali tekti dalyvauti baudžiamajame procese. Nuo šiol jie turės teisę gauti informaciją jiems suprantama kalba. Tai padės išvengti teisinių klaidų. Tikiuosi, kad valstybės narės šį ES teisės aktą sparčiai perkels į savo nacionalinės teisės sistemas, nelaukdamos paskutinės termino minutės – kad jis taptų apčiuopiama tikrove 500 milijonams ES piliečių.“

Pagrindiniai faktai

Naująjį teisės aktą Europos Komisija pasiūlė 2010 m. liepos mėn. (IP/10/989) kaip vieną iš daugelio teisingo bylos nagrinėjimo užtikrinimo priemonių, siūlomų taikyti visoje ES. Tai jau antra už teisingumą atsakingos Komisijos narės V. Reding pasiūlyta priemonė, kuria nustatomos bendros būtinosios ES normos baudžiamosiose bylose. Ji sustiprins pasitikėjimą bendra ES teisingumo erdve. 2010 m. spalio mėn. Europos Parlamentas ir Taryba pritarė pirmajam pasiūlymui, kuriuo įtariamiesiems suteikiama teisė į vertimą raštu ir žodžiu (IP/10/1305).

Direktyva dėl teisės į informaciją bus užtikrinta, kad policijos pareigūnai ir prokurorai suteiktų įtariamiesiems informaciją apie jų teises. Sulaikomam asmeniui ši informacija bus pateikiama raštu, įteikiant pranešimą apie teises, surašytą paprasta kasdiene kalba. Sulaikomiems įtariamiesiems ši informacija bus suteikiama visada, nesvarbu, ar jie jos prašė, ir prireikus išverčiama. ES šalys gali pačios pasirinkti tikslią pranešimo formuluotę, tačiau norėdama padėti Komisija pateikė pavyzdį 22 ES kalbomis (žr. priedą). Tai užtikrins į kitas šalis keliaujantiems žmonėms nuoseklumą ir sumažins vertimo išlaidas.

Pranešime apie teises bus praktinės informacijos apie sulaikomo ar suimamo asmens teises, kaip antai:

–        teisę tylėti;

–        teisę turėti gynėją;

–        teisę į informaciją apie kaltinimus;

–        teisę į vertimą žodžiu ir raštu (į bet kurią kalbą) asmenims, nesuprantantiems proceso kalbos;

–        teisę būti pristatytam teisėjui iš karto po sulaikymo;

–        teisę pranešti kam nors apie sulaikymą ar suėmimą.

Pranešimas apie teises padės išvengti teisinių klaidų ir sumažinti skundų skaičių.

Šiuo metu tikimybė, kad sulaikomas pilietis, įtariamas padaręs nusikaltimą, bus tinkamai informuotas apie savo teises, įvairiose ES šalyse nevienoda. Kai kuriose valstybėse narėse informacija apie procesines teises įtariamiesiems suteikiama tik žodžiu, o kitose rašytinė informacija pateikiama tik to paprašius.

Remdamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 82 straipsnio 2 dalimi ir siekdama paskatinti teismų sprendimų tarpusavio pripažinimą ir gerinti policijos bei teismų bendradarbiavimą baudžiamosiose bylose, ES gali imtis priemonių ES piliečių teisėms stiprinti, remdamas ES pagrindinių teisių chartija.

Teisė į teisingą bylos nagrinėjimą ir gynybą įtvirtinta ES pagrindinių teisių chartijos 47 ir 48 straipsniuose, taip pat Europos žmogaus teisių konvencijos 6 straipsnyje.

2011 m. birželio mėn. Komisija pasiūlė trečią priemonę, kuria būtų užtikrinta teisė turėti gynėją ir susisiekti su giminaičiais (IP/11/689). Šis pasiūlymas dabar svarstomas Europos Parlamente ir Taryboje.

Daugiau informacijos

Už teisingumą atsakingos Europos Komisijos narės ir pirmininko pavaduotojos Viviane Reding interneto svetainė

http://ec.europa.eu/reding

Teisingumo generalinio direktorato naujienų skiltis

http://ec.europa.eu/justice/newsroom/index_en.htm

Europos Komisija. Įtariamųjų ir kaltinamųjų teisės

http://ec.europa.eu/justice/criminal/criminal-rights/index_en.htm




Europos Komisijos inf.