Europe_Direct_Logo
      youtube | |   svetaines_medis

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > APLINKA_KLIMATAS > ES šalys narės raginamos iki 2020 m. per pusę sumažinti atliekas jūrose
Aplinka Klimatas
euro_activ

2012-04-17
ES šalys narės raginamos iki 2020 m. per pusę sumažinti atliekas jūrose

Aplinkosaugininkai Europos valstybes ragina vykdyti įsipareigojimus pagal ES įstatymus ir bent per pusę sumažinti jūros teršimą atliekomis.
PAGRINDAS

 

Jūrų strategijos pagrindų direktyva (marine Strategy Framework Directive), priimta 2008 m., siekiama iki 2020 m. užtikrinti gerą ES jūrų vandenų ekologinę būklę.

Direktyva įpareigoja ES valstybes nares iki 2014 m. vidurio parengti nacionalines programas, kuriomis būtų siekiama apsaugoti savo vandenis ir spręsti biologinės įvairovės bei žuvų nykimo klausimą.

Direktyvoje yra nustatyti Europos jūrų regionai ir reikalaujama, kad visos šalys, esančios atitinkame regione, kurtų bendras jūrų aplinkos apsaugos strategijas.

DAUGIAU ŠIA TEMA

Naujienos: JT: trąšos ir plastikas teršia pasaulio vandenis.

Naujienos: Komisija ketina gerokai sumažinti plastikinių maišelių naudojimą.

Naujienos: EP nariai dvejodami žengia griežtesnių jūrinio kuro taisykliųlink.

Naujienos: Nepaisydamas nevyriausybinių organizacijų kritikos, Parlamentas priima jūrų apsaugos strategiją.

Naujienos: Pasak ataskaitos, Europos vandenynai keičiasi precedento neturinčiu greičiu.

Naujienos: Tyrimas rodo, kad vandenynai darosi vis rūgštingesni.

Naujienos: Pakrančių paplūdimiai yra švaresni už Europos ežerus.


 

ES valstybės narės iki liepos mėn. turi pranešti, kokių priemonių imsis, siekdamos sumažinti plastikų ir kitų atliekų kiekį, kaip to reikalauja ketverių metų senumo Jūrų strategijos pagrindų direktyva.

Direktyva taip pat įpareigoja ES valstybes nares iki 2014 m. vidurio parengti nacionalines programas, kuriomis būtų siekiama spręsti platesnes problemas, tokias kaip biologinės įvairovės bei žuvų nykimo klausimai.

Briuselyje įsikūrusi organizacija „Seas at Risk“ kartu su septyniais savo Europos išsaugojimo filialais ragina valstybes nares iki 2020 m. perpus sumažinti savo atliekų kiekius. Šie raginimai ypač aktualūs, kadangi šiandien (balandžio 16 d.) Hagoje aptarti aplinkosauginių grėsmių Europos vandenims susitinka penkiolikos šalių, kurių teritorijos apima pakrantes ir salas, atstovai.

„Penkiasdešimties procentų tikslas yra ambicingas, bet, mūsų nuomone, yra pasiekiamas ir turėtų būti laikomas pačiu minimaliausiu reikalavimu“, EurActiv‘ui sakė  „Seas at Risk“ atstovas Krisas Karolis (Chris Carroll).

Savo pareiškime „Seas at Risk“ nacionalines veiksmų programas, kurios turi būti baigtos rengti iki liepos mėn., pavadino „politinių ambicijų lakmuso popierėlio testu“ ir paragino vyriausybes mažinti atliekas skatinant plastiko perdirbimą ir reikalaujant, kad laivai sutvarkytų/išmestų atliekas dar prieš palikdami  ES uostus, taip pat stiprinant teisės aktų, reglamentuojančių taršą, įgyvendinimą.

„Didžiulė grėsmė“

Jungtinių Tautų aplinkosaugos programa (UN Enviroment Programme) įspėja, kad vandenų užterštumas „kelia didžiulę ir vis augančią grėsmę jūrų ir pakrančių aplinkai“. Pasak organizacijos, lėtai yrantis plastikas yra viena iš didžiausių pasaulinių problemų.

Pasak JT aplinkosaugos programos, prekybinės laivybos, žvejybos, karo laivai, atviroje jūroje esančios naftos ir dujų platformos bei pramoginiai laivai yra pagrindiniai atliekų vandenyse šaltiniai, o miesto atliekos ir nuotekos iš upių, kanalizacijos sistemų, lietaus nuotekos yra pagrindiniai taršos šaltiniai iš sausumos.

Organizacijos teigimu, žmonių išmetamos šiukšlės turi neigiamą poveikį jūrų augalijai ir gyvūnijai, kadangi skleidžia toksinus bei kelia grėsmę jas prarijusiems jūrų žinduoliams bei žuvims.

Tarptautinė konvencija dėl teršimo iš laivų prevencijos (International Convention for the Prevention of Pollution from Ships) draudžia išmesti plastiką, tačiau gamtosaugininkai sako, kad šis reikalavimas retai vykdomas ir lengvai pamirštamas atviruose vandenyse. Pasak tarptautinės jūrų organizacijos (International Maritime Organization), plastikiniai buteliai ir metalinė maisto tara yra ypač žalinga atliekų rūšis, kadangi plastiko buteliams, kad jie iširtų, prireiks 450 metų, o metalinėms konservų dėžutėms – net 500 metų.

ES finansuotas tyrimas – „Visuomenės požiūris į Europos jūras“ – parodė, kad šiukšlės, po pramoninės taršos, yra didžiausias veiksnys, keliantis susirūpinimą dėl jūrų aplinkos.

2011 m. atlikto tyrimo duomeninis, 75 proc. apklaustųjų sakė, kad šiukšlės kelia „didelę grėsmę“ vandenynams. Tik 24 proc. kaip grėsmę įvardino ūkininkavimą, nors nitratų ir fosfatų tarša iš žemės ūkio  yra vertinama kaip ES pakrančių dumblių maitintoja.  

Apklausoje, kuri vyko 2010 m. gruodžio–2011 m. sausio mėn., dalyvavo 7000 žmonių iš septynių šalių. 

 

KITI ŽINGSNIAI

  • Iki 2014 m. vidurio: ES valstybės narės turi parengti jūrų aplinkos stebėsenos programas.
  • Iki 2020 m.: ES tikslas – pasiekti gerą aplinkos būklę jai priklausančiuose jūrų vandenyse.

 

 

Straipsnis publikuotas EurActiv.com tinklapyje, tekstas anglų kalba http://www.euractiv.com/sustainability/eu-countries-urged-halve-marine-waste-2020-news-512148


NUORODOS

 

Oficialūs ES dokumentai

  • Europos Komisija: Jūrų strategijos pagrindų direktyva (2008 m. birželio 17 d.).
  • Europos Komisija: Jūrų strategijos pagrindų direktyva skirta Europos jūroms ir vandenynamssišsaugoti.

Tarptautinės organizacijos

  • Tarptautinė jūrų organizacija: Atliekų iš laivų tartšos prevencija.

Nevyriausybinės organizacijos ir moksliniai institutai

  • „Seas at Risk“: Nevyriausybinių aplinkosaugos organizacijų patarimai dėl šiukšlinimo jūrose rengiantis viešosioms konsultacijoms dėl Jūrų strategijos pagrindų direktyvos.

Moksliniai institutai ir akademijos

  • Žemės institutas: Mūsų vandenynai – plastiko sriuba.

Kita

  • Vikipedija: Ramiojo vandenyno „šiukšlių sala“. 

EurActiv.com inf. Platinant, skelbiant, cituojant svetainėje publikuojamus EurActiv straipsnius nuoroda į www.EurActiv.lt būtina.


EurActiv.lt leidėjas: Europos informacijos centrai visoje Lietuvoje



Lietuvos pirmininkavimas

Vystomasis bendradarbiavimas – nuo paramos iki partnerystės

Cyprus Presidency of the Council of the EU

Danija_pirm



Jūsų teisės - Jūsų ateitis

Jūsų Europa

„Europrotų“ turnyras Lietuvoje

Europos Savanorystės maratonas

Europos savanorystės maratonas 2011: nugalėtojai

zinau-viska




EuroBlogas

Europos komisijos atstovybė Lietuvoje

es_isidarbinimas

YE

Integracija

ed_phone