Europe_Direct_Logo Europos informacijos centrai Lietuvoje
      youtube | |   svetaines_medis
euractiv_com

youtube youtube

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > APLINKA_KLIMATAS > 2012 m. Europos žaliosios sostinės titulą Komisija suteikė Vitorijai-Gasteisui
Aplinka Klimatas
2011-12-16
2012 m. Europos žaliosios sostinės titulą Komisija suteikė Vitorijai-Gasteisui

Šiandien Komisija Europos žaliosios sostinės titulą, kuris pernai buvo suteiktas Hamburgui, perdavė Ispanijos miestui Vitorijai-Gasteisui.

Už aplinką atsakingas Europos Sąjungos Komisijos narys Janezas Potočnikas; Regionų komiteto pirmininkė Mercedes Bresso; miestų plėtros ir aplinkos ministerijos aplinkos valstybės sekretorius Holger Lange ir Vitorijos-Gasteiso meras Javieras Maroto Aranzabalis dalyvavo ceremonijoje, surengtoje Europos Parlamente vykusio Regionų komiteto plenarinio posėdžio metu.

Komisijos narys Janezas Potočnikas teigė: „Hamburgas buvo pavyzdiniu Europos žaliosios sostinės modeliu. Įsidėmėtina jo surengta žaliojo idėjų traukinio kelionė per 18 Europos miestų skleidžiant žinią apie miestų plėtros darną. Linkiu 2012 m. Europos žaliajai sostinei Vitorijai-Gasteisui sėkmės. Tikiuosi per tuos metus pamatyti miesto iniciatyvas, iš kurių kiti Europos miestai galėtų pasimokyti ir gauti paskatų pagerinti, pvz., vandens vartojimą, miestų planavimą, žaliąją infrastruktūrą ir daugelį kitų dalykų, dėl kurių miestas tausiau naudoja išteklius ir yra tinkamesnis gyventi“.

Regionų komiteto pirmininkė Mercedes Bresso sakė: „Piliečiai nori, kad Europa atneštų konkrečią naudą jų kasdieniam gyvenimui. Europos žaliosios sostinės rodo pavyzdį: užtikrindamos tausesnį viešąjį transportą, gerindamos viešųjų pastatų energijos efektyvumą ir vykdydamos daug kitų puikių vietinių projektų, kurie dažnai yra bendrai finansuojami iš ES sanglaudos biudžeto ir padeda pasiekti daug daugiau nei numatyta ES direktyvose. Remdamasis Stokholmo ir Hamburgo laimėjimais 2010 m. ir 2011 m., taip pat tikėtina Vitorijos-Gasteiso 2012 m. sėkme, Regionų komitetas yra pasiruošę dirbti kartu su Europos Komisija, kad sukurtų bendriją, kurioje Europos žaliųjų sostinių patirtimi būtų daugiau dalijamasi su kitais“.

Europos žaliąja sostine išrenkami ir paskelbiami tie miestai, kurie labiau stengiasi kurti ekologišką gyvenimo mieste būdą ir kurie gali būti įkvėpimo šaltinis kitiems miestams. Tokių pavyzdžių itin reikia Europai, kurioje miestai stengiasi spręsti nesibaigiančias aplinkos problemas. Nuo 2010 m., kai buvo pradėta ši iniciatyva, Šiaurės Ispanijos autonominės baskų bendruomenės sostinė Vitorija-Gasteisas yra trečiasis Europos miestas po Stokholmo ir Hamburgo, kuriam suteiktas garbingas Europos žaliosios sostinės titulas.

Vitorija-Gasteisas – vidutinio dydžio miestas

Viduramžių miestas Vitorija-Gasteisas pirmą kartą šaltiniuose paminėtas 1181 m. Dabar jis yra istorinio Alavos krašto sostinė, kurioje gyvena 76 % visų krašto gyventojų ir yra didžioji pramonės įmonių ir paslaugų teikėjų dalis. Vitorija-Gasteisas yra vidutinio dydžio miestas: miesto teritorijoje gyvena 235 445 gyventojai, o aplinkinėse kaimo vietovėse yra 64 maži kaimeliai.


Vitorija-Gasteisas įvairiomis prasmėmis yra vienas iš tausiausių Europos miestų. Šiame mieste akivaizdūs 30 metų įsipareigojimo tausoti išteklius rezultatai. Šis gerąją miestų planavimo, žaliųjų zonų, atliekų perdirbimo, mobilumo ir vandens vartojimo praktiką taikantis miestas tapo pavyzdžiu visai Europai. Vitorijoje-Gasteise yra daugiau nei 1000 ha parkų ir žaliųjų zonų, o šio miesto pavyzdinis „Žaliosios juostos“ projektas sulaukė tarptautinio pripažinimo. Vitorijos-Gasteiso kompetencija aplinkos srityje įspūdinga dar ir dėl to, kad per pastaruosius dešimtmečius jame gerokai padaugėjo gyventojų. Tikslus strateginis miesto planavimas, aktyvus piliečių dalyvavimas ir subalansuotas aplinkos valdymas suteikė sąlygas pasiekti darnos su natūraliu kraštovaizdžiu, sukurti kultūrinį tapatumą ir miesto tvarumo modelį. Vitorija-Gasteisas – puikus vidutinio dydžio Europos miesto, kokiame gyvena 84 % europiečių, pavyzdys.

Aktualūs faktai ir skaičiai

–       visi gyventojai nuo viešų atvirųjų ir žaliųjų zonų gyvena ne toliau kaip 300 m atstumu;

–       613 hektarų žalioji juosta;

–       vienam gyventojui tenka 479 m2 miško ploto (miškas užima trečdalį miesto teritorijos);

–       210 ekologinės žemdirbystės sklypų;

–       130 000 medžių miesto gatvėse;

–       dvi tramvajų linijos ir 90 km dviračių takų;

–       pusė visų kelionių įveikiama pėsčiomis;

–       pirmasis aplinkos veiksmų planas patvirtintas 2002 m.

Europos žaliosios sostinės apdovanojimas

Europos visuomenė šiuo metu yra iš esmės miestiška, nes net keturi iš penkių europiečių gyvena mieste arba didmiestyje. Dauguma aplinkos problemų, su kuriomis susiduria mūsų visuomenė, kyla miestuose, tačiau juose gimsta ir joms spręsti reikalingas ryžtas ir naujos idėjos. Europos žaliąja sostine išrenkamas ir paskelbiamas miestas, kurio pastangos vietoje padeda pagerinti aplinką, ekonomiką ir gyvenimo kokybę augant gyventojų skaičiui. Europos žaliosios sostinės apdovanojimas suteikiamas ekologišką gyvenimo mieste būdą ypač skatinančiam miestui, nebūtinai sostinei, kuris gali būti pavyzdžiu kitiems. Šį titulą gavęs miestas ne tik tampa idėjų šaltiniu kitiems, bet ir pagerina savo prestižą, labiau traukia turistus, naujus darbuotojus ir gyventojus.

Vitorija-Gasteisas Europos žaliąja sostine bus 2012 m., o 2013 m. šis titulas atiteks Nantui. Šiuo metu vyksta 2014 m. Europos žaliosios sostinės konkursas, kuriame į titulą pretenduoja 18 miestų. 2014 m. nugalėtojas bus paskelbtas 2012 m. birželio mėn. po tarptautinės vertinimo komisijos, kuriai padės įvairių aplinkos sričių ekspertų grupė, įskaitant Regionų komiteto narį, atlikto vertinimo.

Daugiau informacijos

Daugiau informacijos apie šį apdovanojimą, paraiškas ir miestus nugalėtojus žr. adresu www.europeangreencapital.eu




Europos Komisijos inf.