Europe_Direct_Logo
      youtube | |   svetaines_medis

Partneriai:


Titulinis > Naujienos > REGIONINE_POLITIKA > Belgija ketina panaikinti darbo rinkos apribojimus bulgarams ir rumunams
Regioninė politika
euro_activ

2011-12-06
Belgija ketina panaikinti darbo rinkos apribojimus bulgarams ir rumunams

Nuo ateinančių metų sausio 1 d. Rumunijos ir Bulgarijos darbo jėga turėtų būti įleidžiama į Belgiją, kadangi Flandrija, vienintelis tam prieštaravęs Belgijos regionas, panaikino savo veto.
PAGRINDAS

Nuo 2014 m. sausio mėn., praėjus septyneriems metams nuo prisijungimo prie ES, Bulgarijos ir Rumunijos darbo jėgai bus suteiktos visos laisvo judėjimo teisės.

Pagal ES teisę, šiuo metu Bulgarijos ir Rumunijos asmenysvisomis laisvo judėjimo teisėmis gali naudotis penkiolikoje valstybių narių – Danijoje, Estijoje, Kipre, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Slovėnijoje, Slovakijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Portugalijoje ir Čekijos Respublikoje.

O dešimtyje valstybių narių (Belgijoje, Vokietijoje, Airijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Austrijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Maltoje) apribojimai minėtų šaliųdarbo jėgai vis dar taikomi, iš Bulgarijos ir Rumunijos piliečių reikalaujama turėti leidimą dirbti.

Po to, kai praėjusią vasarą Prancūzijos vyriausybė išsiuntė iš šalies romus, tapo akivaizdu, kad Bulgarijos ir Rumunijos piliečiams išsiuntimas iš šalies yra kur kas didesnė grėsmė, negu kitų ES šalių žmonėms, kadangi bulgarams ir rumunams privaloma turėti darbo leidimus, kad galėtų gyventi Prancūzijoje.  

DAUGIAU ŠIA TEMA

Naujienos: Rumunija ir Bulgarija reikalauja visiškos prieigos prie ES darbo rinkos.

Naujienos: Europarlamentarai stengiasi atverti darbo rinką bulgarams ir rumunams.

Naujienos: Ispanijaįgyja “apsaugą” nuo Rumunijos darbo jėgos.

Naujienos: Nyderlandai apriboja savo darbo rinką Bulgarijos ir Rumunijos darbo jėgai.


Penktadienį (gruodžio 2 d.) dienraštis „Sega“ rašė, kad oficialus sprendimas turėtų būti priimtas šią savaitę, jį priims „mišrus komitetas“, atstovaujantis Flandrijos, Valonės ir Briuselio regionams.

Rumunijos socialistų ir demokratų delegacija dvejus metus vykdė derybas su Flandrijos ministru Filipe Muitersu (Philippe Muyters), atsakingu už užimtumą ir finansus. Šiuo metu delegacija yra įsitikinusi, kad panaikino paskutines kliūtis.

Belgija yra tarp likusių dešimties ES šalių, kurios vis dar taiko apribojimus Rumunijos ir Bulgarijos darbo jėgai (žr. skyrių „Pagrindas“). Tačiau šie apribojimai turėtų būti panaikinti vėliausiai 2014 m. sausio 1 d., remiantis minėtų šalių 2007 m. prisijungimo prie ES sutartimi.

F. Muiterso atstovas spaudai penktadienį (gruodžio 2 d.) EurActiv‘ui sakė, kad sprendimas iš tiesų turėtų būti priimtas per ateinančias tris dienas, tačiau dar per anksti sakyti, ar jis bus teigiamas, ar neigiamas.

Darbo rinkos atvėrimas Belgijai bus naudingas

Pasak ES šaltinių, Belgijos valstybė, panaikindama apribojimus Bulgarijos ir Rumunijos darbo jėgai, gaus finansinės naudos, kadangi galės lengviau stebėti jų įsidarbinimo šalyje istoriją.

Ilgainiui rumunai prisigalvojo „gudrybių“, kaip legaliai gauti Belgijos valstybės išmokas. Viena iš tokių gudrybių buvo paduoti į teismą naujai įsteigtą kompaniją dėl bankroto arba įdarbinti ir staigiai atleisti savo sutuoktinį iš įmonės, kuri buvo neseniai įsteigta Belgijoje. 

Vienas Belgijos pareigūnas, artimai susijęs su derybomis, buvo skeptiškas ir sakė: „Mūsų įstatymai nepritaikyti jūsų mentalitetui“.

EP narys iš Rumunijos Trajanas Ungurenas (Traian Ungureanu) (Europos liaudies partija) paneigė užuominas, kad asmenys iš Rytų Europos prisidėjo prie didėjančio nedarbo ar daro spaudimą Vakarų šalių socialinėms sistemoms. Pasak jo, priešingai, darbo jėga iš Rytų Europos ją priėmusių Europos šalių ekonominį augimą pakėlė 1 proc.

EP narys iš Bulgarijos Ivailas Kalfinas (Ivailo Kalfin) (Socialistai ir demokratai) EurActiv‘ui sakė, kad jis tikisi, jog Belgija panaikins apribojimus, o kitos šalys paseks jos pavyzdžiu.

„Bulgarijos piliečiai niekada nedarė spaudimo nei ES valstybių narių darbo rinkoms, nei socialinio saugumo sistemoms. Dabartinės ES ekonominės problemos tikrai nėra plėtros pasekmė. Ir naujų barjerų statymas, užuot atsivėrus ir siekus didesnio veiksmingumo bei konkurencingumo, ES viduje tikrai nėra tinkamas  būdas jas spręsti“, sakė I. Kalfinas.

Ilgai lauktas teigiamas signalas

Jei sprendimas bus priimtas, Belgija bus pirmoji, įvykdžiusi liepos mėn. Bulgarijos ir Rumunijos reikalavimą nuo  2012 m. visiškai atverti ES darbo rinką jų piliečiams. Spalio 25 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, vedamas tokių pačių nuotaikų.

Tačiau kitos valstybės pasuko priešinga linkme –  sugriežtino savo poziciją. Praėjusį balandį Nyderlandai įvedė apribojimus Rumunijos ir Bulgarijos darbo jėgai. Šie apribojimai yra tokie patys, kaip ir piliečiams iš ne ES šalių narių . O Ispanija, kuri buvo seniai atvėrusi savo darbo rinką ES naujokams, praeitą rugpjūtį dėl krizės sukelto vis didėjančio nedarbo įvedė apribojimus darbo jėgai iš Rumunijos.

Praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos imigracijos ministras Damianas Grynas (Damian Green) patvirtino, kad jo šalis išlaikys darbo rinkos apribojimus iki 2013 m. pabaigos.  

NUOMONĖS

JK imigracijos ministras Damianas Grynas sakė, kad sprendimas iš rumunų ir bulgarų ir toliau reikalauti darbo leidimų remia vyriausybės įsipareigojimą mažinti darbdavių priklausomybę nuo imigrantų, ypač kalbant apie žemesnės kvalifikacijos darbus. „Tai padės nedirbantiesiems grįžti į darbo rinką ir  įgyti įgūdžių, šiuo metu reikalingų vidaus ekonomikai. Apribojimų išlaikymas užtikrins, kad migracija būtų naudinga Jungtinei Karalystei ir nedarytų neigiamos įtakos mūsų darbo rinkai.“

Jungtinės Karalystės migracijos patariamasis komitetas (Migration Advisory Committee – MAC)lapkričio 4 d. paskelbė ataskaitą, kurioje buvo nagrinėjamas poveikis vidaus darbo rinkai, jei būtų panaikinti pereinamojo laikotarpio apribojimai. Migracijos patariamasis komitetas teigia, kad dabartinių apribojimų panaikinimas sukeltų „rimtų darbo rinkos sutrikimų“, „ypač žemesnės kvalifikacijos darbo vietose, kur vietinius darbuotojus daugiausia keičia imigrantai ir kelia neigiamos įtakos atlygiui už darbą riziką“. 

EP narys iš Rumunijos Trajanas Ungurenas (Europos liaudies partija) išsakė susirūpinimą dėl padėties, kurioje 2014 m. atsidurs Rumunijos ir Bulgarijos darbo jėga, kai, manoma, darbo rinkos apribojimai bus panaikinti automatiškai. „Ką darys valstybės narės, jei jaus spaudimą apriboti rumunams ir bulgarams prieigą prie darbo rinkos ir kartu ES sutartis jas įpareigos panaikinti apribojimus? Bus įdomu“,  sakė T. Ungurenas.

KITI ŽINGSNIAI:

   2012 m. sausio 1 d.: Visos ES valstybės narės turėtų pranešti, ar per ateinančius dvejus metus išlaikys darbo rinkos apribojimus rumunams ir bulgarams.

   2014 m. sausio 14 d.: Baigiasi pereinamasis Bulgarijos ir Rumunijos laikotarpis. Manoma, kad visos ES šalys automatiškai panaikins darbo rinkos apribojimus šių dviejų valstybių piliečiams.

 

Straipsnis publikuotas EurActiv.com tinklapyje, tekstas anglų kalba http://www.euractiv.com/socialeurope/belgium-drop-labour-restrictions-bulgarians-romanians-news-509409


NUORODOS

Straipsniai spaudoje

Dienraštis „Sega“, Bulgarija: Белгия маха бариерата за български работници след месец.

EurActiv Rumunija: Ambasada UK: Marea Britanie mentine restrictiile de munca pentru romani si bulgari.

EurActiv Rumunija: PE: Toate statele membre ale UE trebuie sa permita accesul bulgarilor si romanilor pe piata fortei de munca pana la finele lui 2011.

Tinklaraščiai

Tinklaraštis: Casa Europei, Dan Luca Noutaţi despre dreptul la muncã pentru românii din Belgia.


EurActiv.com inf. Platinant, skelbiant, cituojant svetainėje publikuojamus EurActiv straipsnius nuoroda į www.EurActiv.lt būtina.


EurActiv.lt leidėjas: Europos informacijos centrai visoje Lietuvoje



Lietuvos pirmininkavimas

Vystomasis bendradarbiavimas – nuo paramos iki partnerystės

Cyprus Presidency of the Council of the EU

Danija_pirm



Jūsų teisės - Jūsų ateitis

Jūsų Europa

„Europrotų“ turnyras Lietuvoje

Europos Savanorystės maratonas

Europos savanorystės maratonas 2011: nugalėtojai

zinau-viska




EuroBlogas

Europos komisijos atstovybė Lietuvoje

es_isidarbinimas

YE

Integracija

ed_phone