Europe_Direct_Logo Europos informacijos centrai Lietuvoje
      youtube | |   svetaines_medis
euractiv_com

youtube youtube
Skaičiuojama nuo:
2007-02-05
Iš viso apsilankė:
1235070
Šiandien apsilankė:
177
Dabar naršo:
21


Titulinis > Naujienos > ENERGETIKA > Straipsnis
Energetika
euro_activ

2010-07-28
Atsinaujinantys energijos šaltiniai dominuoja tarp naujos energijos Europoje ir JAV

Remiantis Tarptautinės energetikos agentūros bei Jungtinių Tautų ataskaitomis, pernai daugiau nei pusė visų naujai kuriamų jėgainių elektros energijos galios Jungtinėse Valstijose ir Europoje buvo iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip saulė ir vėjas.
PAGRINDAS

Vienas iš  Europos Vadovų Tarybos tikslų, numatytų 2007 m. kovą – pasiekti, kad iki 2020 m. atsinaujinanti energija, įskaitant biomasės, vandens, vėjo ir saulės energiją, sudarytų 20% ES suvartojamos energijos. Europos Vadovų Taryba sutarė, kad tokiam tikslui pasiekti reikia naujos direktyvos dėl skatinimo naudoti energiją iš atsinaujinančių išteklių, kurioje kiekvienai šaliai narei būtų nustatyti individualūs tikslai.

Daugiau šia tema:

 Naujienos: ES sostinės vėluoja imtis veiksmų dėl atsinaujinančių energijos šaltinių

Nuorodų dosjė: ES atsinaujinančių energijos šaltinių politika


Praėjusiais metais taip buvo pagamintas rekordinis kiekis naujos „žalios energijos“, iš dalies tai susiję su gamybos perkėlimu iš susilpnėjusių išsivysčiusių šalių į kylančios ekonomikos šalis, tokias kaip Brazilija, Indija ir Kinija. 

 „2009 m. Kinija pagamino 40 proc. planuotos viso pasaulio saulės fotovoltinės energijos, 30 proc. vėjo turbinų, 2007 m. – 10 proc.“, rašoma liepos 15 d. „REN21“ arba „Pasaulinio XXI a. atsinaujinančios energijos politikos tinklo“ ataskaitoje.

2005 m. veiklą pradėjusį „REN21“ remia Tarptautinė energetikos agentūra (TEA), kuri pataria 28 industrinėms šalims ir veikia pagal Jungtinių Tautų aplinkos apsaugos programą (angl. UNEP).

Studijoje „Atsinaujinantys šaltiniai 2010: Pasaulinė ataskaita“ rašoma, kad iš 80 papildomų naujos atsinaujinančių šaltinių energijos gigavatų (GW) pagamintų pasaulyje, Kinija pagamino daugiausiai – 37 GW.

Pakilimas daugiausia dėl Europos paramos

„Nepaisant finansinės krizės poveikio ir nukritusios naftos kainos, atsinaujinančių energijos šaltinių jėgainių skaičius augo kaip ir ankstesniais metais – pagamintos saulės fotovoltinės energijos kiekis išaugo 53 proc., o vėjo energijos iki 32 proc.“ – rašoma ataskaitoje.

Per pastarąjį dešimtmetį saulės fotovoltinės energijos prijungtos prie elektros skirstomųjų tinklų kiekis vidutiniškai kasmet augo 60 proc., nuo 2000 m. padidėjo šimtu kartų.

Vokietijoje saulės fotovoltinės energijos pagaminta daugiausiai – 3,8 GW, daugiau nei pusė pasaulinėje rinkoje. 2008 m. pirmavusi Ispanija, dėl viršyto limito, 2009 m. patyrė įrangos instaliavimo kritimą.

Vėjo energijos rinkoje pirmavo Kinija su 13,8 GW, tai sudarė daugiau nei trečdalį pasaulinės rinkos. Antroje vietoje Jungtinės Valstijos – 10 GW.

Pirmą kartą Švedijoje energija pagaminta iš biomasės sudarė didesnę dalį nei iš naftos.

Šį pakilimą Europos valstybėse labiausiai skatino parama, užslinkusi recesija privertė sunerimti investuotojus. Tačiau operatoriai ir investuotojai teigia, kad 2010 m. vėjo ir saulės energijos sektoriuose žada būti rekordiniai.

Nors Kinijos atsinaujinančios energijos vystymo pasiekimai puikūs, 2009 m. šalies išmetamas anglies dvideginio kiekis taip pat išaugo, paversdamas ją išmetamų šiltnamio dujų, skatinančių klimato kaitą, lydere.

Italija mažina atsinaujinančių energijos šaltinių skatinimą

Tuo tarpu Italijos elektros ir dujų reguliavimo tarybos pirmininkas, Alesandras Ortis (Alessandro Ortis) teigia, kad 2010 m. atsinaujinančios energijos šaltinių skatinimas šaliai kainuos 3 milijardus eurų. Jis pažymėjo, kad norint iki 2020 m. išvengti elektros energijos kainos padidėjimo 20 proc., reikia peržiūrėti lengvatas.

„Už skatinamą energiją mokame tris kartus brangiau, nei už įprastinę“, – savo metinėje kalboje sakė Ortis liepos 15 d. „Mums reikia peržiūrėti paramos trukmę ir lygį, ypač atkreipiant dėmesį į saulės energiją“,- pridūrė jis.

Italijos vyriausybė nusprendė 2011-2013 metais sumažinti šio sektoriaus skatinimą.

Lietuvai trūksta kompleksinio požiūrio

2010 m. pradžioje Valstybės kontrolės atliktas tyrimas  "Atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) potencialo naudojimas Lietuvoje" rodo, kad Lietuva turi visas galimybes iki 2020 metų iš AEI gauti 20 proc. energijos, kaip to siekiama visose ES šalyse. Tai sudarytų sąlygas turėti pigesnę elektrą ir šilumą, padidinti šalies energetinį nepriklausomumą. „Tačiau pasiekti numatytą tikslą trukdo tai, kad atsinaujinančių energijos išteklių nesugebama panaudoti kompleksiškai",  – teigia valstybės kontrolieriaus pavaduotojas Viktoras Švedas.

Ataskaitoje akcentuojama, kad neišspręsta AEI (vėjo, saulės) naudojimo plėtrai būtinų balansavimo ir rezervavimo paslaugų problema. Šalyje neteikiama skatinimo pirmenybė AEI naudojančioms jėgainėms, galinčioms atlikti kitų AEI naudojančių jėgainių pagamintos elektros energijos balansavimą ir rezervavimą. Tai rodo, kad Lietuvoje AEI pagrįsta energetika nevystoma kompleksiškai. Visa LR Valstybės kontrolės ataskaita >>

 

Straipsnis publikuotas EurActiv.com š.m. liepos 16 d., pilnas tekstas anglų kalba: http://www.euractiv.com/en/energy/renewables-dominate-new-power-europe-us-news-496394, Lietuvos iinformacija papildyta europedirect.lt.


NUORODOS

Europos Sąjunga

  • Europos Komisija Atsinaujinantys energijos šaltiniai: Ką norime pasiekti?

Tarptautinės organizacijos

Straipsniai

  • EurActiv Čekijos Respublika: Obnovitelné zdroje minulý rok triumfovaly
  • EurActiv Čekijos Respublika: Obnoviteľné zdroje dominujú v Európe aj v USA



EurActiv.com inf. Platinant, skelbiant, cituojant svetainėje publikuojamus EurActiv straipsnius nuoroda į www.EurActiv.lt būtina.