Karkasiniai namai senos medinės architektūros tradicijos šiuolaikiškai išmani statyba

Karkasinis namas, labai patogi ir protinga konstrukcija. Jis dera prie šiuolaikinių technologijų ir skubančios gyvensenos Mūra ir betono-stiklo konstrukcijas papildo senosios medienos tradicijos. Juk seniau mes gyvenome iš medžio suręstose trobelėse ir mums net netrūko metalo, gelžbetonio ir stiklo. Vis tik pats betonas yra ganėtinai sena statybinė medžiaga, o medis dar senesnė. Taigi ar tokia karkasinę sistemą iš džiovintos ir kalibruotos medienos galime vadinti šiuolaikiška? Taip, mes šiandien labai spartūs ir išmanūs, bet niekas nedraudžia sugrįžti atgal ir perkurti savo protėvių tradicijas. Šiandien mūsų namai nestatomi ilgus metus, užtenka vos poros mėnesių, kad namo karkasas ir griaučiai jau stabiliai stovėtų. Tokiam namui nereikia net rimtų pamatų.

Metas keisti požiūrį, ne tik betonas šiandien tvirtas, karkasiniai namai gali atlaikyti bet kokias oro sąlygas ir stichijas. Jie apsaugoti nuo gaisro pavojaus, o skydinė-karkasinė konstrukcija itin ergonomiška, ekonomiška ir ekologiškas. Tik trys raidės EKO, o kiek jos pakeičia. Mes ir toliau vejamės Šiaurės Amerikos ir Skandinavijos sudedamo ir surenkamo minimalizmo idėjomis. Tokiuose būstuose šilčiau, gaiviau ir geriau gyventi. Kokia vis tik karkasinės konstrukcijos koncepcija? Koks pranašumas? Ar medinė architektūra tikrai saugesnė už betoninę?

Architektūros istorija tokia pat turtinga kaip ir meno bei žmonijos. Keitėsi epochos, tradicijos ir medžiagos, o me vėl grįžome prie medienos. Pirmieji gyvenamieji būstai buvo olos, vėliau jos evoliucionavo į palapines, dar vėliau ir uždarus beveik belangius pastatus į kuriuos patekdavai tik per viršų. Karkasiniai namai patogus, į juos patekti nereikia pro stogą, ji apšviesti ir erdvūs. Sunku ir pastebėti, kad namas karkasinis, nes iš išorės jis gali būti betonuojamas. Vis tik esminis šios statybų technologijos elementas, tai surenkamas karkasas arba namo griaučiai. Be griaučių nebūtų ir namo.

Karkasiniai namai paprastai susideda iš pamatų, griaučių, sienos sandaros, perdangos ir stogo. Tokią konstrukciją labai lengva gretėtai surinkti, nes karkasas arba kalibruota mediena būna paruošta iš anksto. Tai beveik kaip žaidimas konstruktoriumi, detalių dėliojimas į joms skirtą vietą. Koncepciją papildo: greitumas, taupumas ir lengvumas. Tai paprasčiausias naujo namo statymo būdas. Karkasui reikia tik kokybiškos džiovintos ir kalibruotos medienos. Dažniausiai naudojami spygliuočiai. Statybos metodas paprastas, paruoštos lentos klijuojamos tarpusavyje, jos gali atlaikyti net didžiausią krūvį, bet tam reikia ir laikančios sijos. Karkasinė architektūra kažkuo primena fachverką, kai vidinė konstrukciją matoma išorėje. Paprastai karkasiniame name mes nepastebime konstrukcijos, bet jaučiam jos tvirtumą.

Karkasiniai namai taupo laiką, išlaidas už šildymą ir mūsų kantrybę. Tokia greita alternatyva iš statybų rinkos beveik išstūmė gelžbetonio ir stiklo modelį. Žinomą gelžbetonis vis dar naudojamas visuomeninių pastatų statyboje. Šiuolaikinės technologijos padeda plėtoti karkasinės architektūros idėjas. Protingi ir protingai pastatyti namai šiuolaikinė vertybė, bet tuo pačiu leidžia mums judėti, keisti gyvenamą vietą. Nors namas nugrius mes nenueisim, nes turėdami rankas jį atstatysim. Greta greitumo ir konstrukcijos paprastumo, vis dar galvojam apie ekologiškumą. Ateitis priklauso EKO kartai. Šiuose namuose šiluminė varža ypatingai gera. Konstrukcija tvirta ir patikima. Namą galima pastatyti vos per 8-12 dienų. Vėliau lieka daug laiko apdailai. Tokį namą nesunku įsirengti. Jis ilgaamžis, saugus ir taupus. Tokiuose namuose tikrai pasijusit ekologiškais, taupiais ir išmaniais. Papildomos vertės namui suteis ir įdiegta išmanioji sistema.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty − 16 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>